Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

16 kwietnia 2024 r.
13:26

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

0 A A
(fot. Marcin Skrzypek)

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czwarta edycja plebiscytu Skarby Kultury Przestrzeni przebiegła pod hasłem „Biznes i zieleń”. Spośród 40 zgłoszeń z bardzo różnymi połączeniami roślinności i działalności gospodarczej do finału zostało wybranych 14 zgłoszeń w czterech kategoriach: Gastronomia, Sklepy, Firmy i Krajobrazy
W listopadzie minionego roku swoich zwycięzców wybierała kapituła i mieszkańcy Lublina, którzy głosowali na stronach Dziennika Wschodniego i Gazety Wyborczej. Wyniki ogłoszono, a zwycięzców nagrodzono 21 listopada podczas wydarzenia Power Planet: Człowiek – Środowisko – Biznes organizowanego przez Lubelski Klub Biznesu.
Teraz prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni z wyboru Mieszkańców i Mieszkanek w kategorii Gastronomia: Restauracja Chisza na Świętoduskiej – aranżacja wejścia i wnętrza.

Skąd pomysł na taki wystrój restauracji?
– W Chiszy serwujemy dania kuchni gruzińskiej i armeńskiej. Są to rejony, gdzie jest dużo słońca, a co za tym idzie roślinność jest bardzo obfita. Chcieliśmy nawiązać klimatem do tamtejszej natury. Oprócz tego, jeszcze zanim powstała nasza restauracja, rósł tutaj bardzo ciekawy winobluszcz o imponujących rozmiarach. Kiedyś było go widać tylko na parterze, a obecnie okrywa taras. Szczycimy się tym, że mamy tak piękną i bujną roślinność, która poza walorami estetycznymi, daje naszym gościom dużo cienia.
Zaczęło się od winobluszczu, później pojawiły się kwiaty doniczkowe, rozstawiane na tarasie i na ogródku od ulicy.
Kiedy zaczęliśmy otwierać kolejne sale stwierdziliśmy, że im więcej zieleni tym przyjemniej. Chcieliśmy, żeby ludzie mogli zjeść u nas coś dobrego i spędzić czas w miłej atmosferze, w otoczeniu zieleni.

Jak wygląda opieka nad państwa roślinami?
– Robi to doświadczony ogrodnik. Przychodzi raz, czasami dwa razy w tygodniu i profesjonalnie dba o wszystkie nasze rośliny. Na przykład o kilka oliwek, które rosną latem w ogródku i wymagają specjalnych warunków, a zimują w innym pomieszczeniu. W ogóle mamy w Chiszy sporo zagranicznych roślin, które trudno spotkać w Polsce. Nasz ogrodnik zajmuje się ich podlewaniem, przycinaniem, nawożeniem i zmienianiem ziemi. Robi wszystko, by miały u nas jak najlepiej. Ponadto, skorzystaliśmy kiedyś z usług dekoratorek, które wykonały dla nas ogrody w słoikach. Znajdują się w górnej części restauracji. Mamy również rośliny, które posiadają swój własny ekosystem i nie musimy im w żaden sposób pomagać, rosną same.

W wystroju restauracji są również sztuczne rośliny. Jak je dobieracie?
– Żywa roślinność jest przeplatana sztuczną. Naszym głównym celem jest ładny efekt wizualny. Wychodzi to dość sponta-nicznie. Przy wyborze sztucznych roślin zawsze kierujemy się tym, żeby wyglądem jak najbardziej przypominały żywe, pasowały do klimatu restauracji i harmonijnie łączyły się z całą resztą.

Jakie plany na przyszłość?
– W wystroju Chiszy co roku są jakieś zmiany i pojawiają się nowe egzemplarze roślin. Teraz jednak przede wszystkim pracu-jemy nad nowym projektem, drugą restauracją, która znajdować się będzie nad Zalewem. Tam postaramy się, żeby było jeszcze bardziej zielono. W tym sezonie już planujemy otwarcie, więc serdecznie zapraszamy.

Wywiad zrealizowany w ramach praktyk studenckich na III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (Wydział Nauk Społecznych KUL) w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” pod kierunkiem Marcina Skrzypka w ramach 4. edycji plebiscytu Skarby Kultury Przestrzeni pt. „Biznes i zieleń”

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Cebularz będzie miał swoje święto. I to już w najbliższy weekend
ZDJĘCIA
galeria

Cebularz będzie miał swoje święto. I to już w najbliższy weekend

Najpopularniejszy lubelski wypiek, czyli placek drożdżowy z makiem i cebulą, będzie miał swoje święto. Smaczna impreza odbędzie się już w najbliższy weekend.

W uroczystościach z okazji rocznicy ślubu uczestniczyli członkowie rodziny jubilatów i zaproszeni goście
JUBILEUSZ
galeria

Kamienne gody, czyli 70 lat razem. Jaką mają receptę na szczęśliwe małżeństwo?

Państwo Janina i Marian Szyszka z miejscowości Potoczek w powiecie janowskim, obchodzili kamienne gody. Oboje cieszą się bardzo dobrym zdrowiem i po 70 latach małżeństwa z optymizmem patrzą w przyszłość.

Zdaniem biegłego ww. numizmaty powinny trafić do zbiorów państwowych jako eksponaty
PRZEMYT

Srebrne dwunominały i unikalny bilon przechwycone na granicy

209 unikatowych monet przechwycili celnicy w Dołhobyczowie. Przemytniczka próbowała wwieść unikalny bilon rosyjski, hiszpański, niemiecki i węgierski. Szczególnie wartościowe są srebrne monety dwunominałowe 15 kopiejek/1 złoty z 1836 roku

Tak się teraz niepotrzebnie zacząłem oglądać do tyłu, bo jeszcze nie mam zamiaru rozstawać się z tym co robię – mówi Leszek Mądzik
WYWIAD

Leszek Mądzik: Ręce, które nie chcą rozstać się z tym światem

Często powtarzam, że scenariuszem moich spektakli są moje zauważenia, kadry zapisane pod powiekami i na kliszy aparatu. – rozmowa z Leszkiem Mądzikiem, który 20 czerwca otworzy w Centrum Scenografii Muzeum Śląskiego w Katowicach wielką wystawę „Światło i mrok”

Ona maluje, on fotografuje
21 czerwca 2024, 20:00

Ona maluje, on fotografuje

W piątek, 21 czerwca, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym o godzinie 20 rozpocznie się wernisaż malarstwa i fotografii dwójki lubelskich artystów: Małgorzaty Rity Kowalskiej i Marka Janiszewskiego.

Dodał gazu i tylko przez chwilę cieszył się prawem jazdy
NA DRODZE

Dodał gazu i tylko przez chwilę cieszył się prawem jazdy

Zaledwie 10 dni temu zdał egzamin na prawo jazdy. Młody kierowca pędził po ulicach Chełma z prędkością ponad 100 km/h.

Kościół pobernardyński skrywa wiele tajemnic. Są też zacheuszki
HISTORIA
galeria

Kościół pobernardyński skrywa wiele tajemnic. Są też zacheuszki

Prace konserwatorskie w kościele pobernardyńskim odkrywają coraz nowe tajemnice. Tym razem odkryto zabytkowe zacheuszki.

Pacjent dializowany w nowej Stacji Hemodializ w USK nr 4 w Lublinie
Nefrologia

Leczenie nerek na miarę XXI wieku. Eksperci z całej Polski przyjadą do Lublina

Jak nauka wpłynęła na diagnostykę i leczenie schorzeń nerek? O tym specjaliści podyskutują podczas XXVIII Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.

Wakacje od wojny. Dzieci z Ukrainy na Roztoczu. Zaprosiła je Caritas
ZDJĘCIA
galeria

Wakacje od wojny. Dzieci z Ukrainy na Roztoczu. Zaprosiła je Caritas

Bazę mieli w Krasnobrodzie, ale jeździli stąd w różne zakątki Roztocza i województwa. 40-osobowa grupa dzieci i młodzieży z Ukrainy zakończyła właśnie dwutygodniowy turnus wytchnieniowy.

Demba Ba z Senegalu może dołączyć do Motoru Lublin

Drugi piłkarz z Senegalu może trafić do Motoru Lublin

Kolejne plotki transferowe odnośnie beniaminka PKO BP Ekstraklasy. Jak donosi portal dsports.sn Motor Lublin może wkrótce podpisać umowę z zawodnikiem z Senegalu – Demba Ba, który występuje obecnie w drużynie AS Pikine.

Kradł od najmłodszych lat. Recydywista ukrywał się w Holandii
film

Kradł od najmłodszych lat. Recydywista ukrywał się w Holandii

Był poszukiwany listem gończym i europejskim nakazem aresztowania. Został zatrzymany przez holenderską policję.

Po unijną kasę na wiślany szlak - Blue Valley

Po unijną kasę na wiślany szlak - Blue Valley

Blisko 600 kilometrów dróg rowerowych wzdłuż Wisły oraz jej dopływów ma powstać w ramach w nowego szlaku turystycznego Blue Valley. Część inwestycji planowana jest na terenie województwa lubelskiego. Wartość projektu szacowana jest na 165 mln euro.

Hetman Zamość ma nowego zawodnika

Hetman Zamość ma nowego zawodnika

Hetman Zamość sukcesywnie wzmacnia skład przed występami w Hummel IV Lidze. Najnowszym nabytkiem beniaminka został Dawid Gierała

Wypadek na trasie Końskowola - Kurów. Droga zablokowana

Wypadek na trasie Końskowola - Kurów. Droga zablokowana

Trzy pojazdy brały udział w wypadku na drodze ekspresowej. Jedna osoba została ranna, a droga jest nieprzejezdna.

Onko-środy z lubelskim szpitalem. Specjalista obali mity na temat „chemii”
19 czerwca 2024, 12:00

Onko-środy z lubelskim szpitalem. Specjalista obali mity na temat „chemii”

Przed nami kolejny z cyklu otwarty wykład organizowany przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1. O faktach i mitach chemioterapii opowie specjalista onkologii.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium